سفارش تبلیغ
صبا ویژن
[ و به پسر خود محمد بن حنفیه فرمود : ] پسرکم از درویشى بر تو ترسانم . پس ، از آن به خدا پناه بر که درویشى دین را زیان دارد و خرد را سرگردان کند و دشمنى پدید آرد . [نهج البلاغه]
کل بازدیدها:----692246---
بازدید امروز: ----61-----
بازدید دیروز: ----68-----
پایگاه اطلاع رسانی مباشر

 

نویسنده: موسی مباشری
یکشنبه 89/8/16 ساعت 12:3 صبح

?- تحریک عصب واگ (VAGUS NERVE STIMIULATION (VNS

(VNS)، روشی جدید در درمان صرعهای غیر قابل کنترل می باشد و می تواند در بسیاری از مواقع حملات تشنجی را کاهش دهد. این روش در سال ???? توسط "ژاکوب زابارا" پیشنهاد گردید، و بعد از مطالعات تجربی بر روی حیوانات و سپس بر روی انسان بتدریج تکامل یافت و در حال بر روی بیش از ده هزار نفر در دنیا به کار گرفته شده است. این مسئله ثابت شده است که عصب واگ به عنوان عصب دهم مغزی، به میزان بیش از ?? درصد توان سیستم نباتی بدن را جهت کنترل قلب، ریه ها و دستگاه گوارش به عهده دارد. هنگامی که این عصب بطور ناخودآگاه از طریق سیستمهای داخلی مغزی تحریک می شود، موجب کاهش ضربان قلب و افزایش حرکات روده می گردد. در حقیقت باید گفت که عملکرد این عصب در زمانیکه انسان نیاز به آرامش و آسایش دارد و از طرف هیچ عامل خارجی تهدید نمی شود حداکثر توان خود را خواهد داشت.در این روش یک محرک کوچک (PACEMAKER) زیر پوست گردن، نزدیک عصب واگ را در فواصل زمانی معینی تحریک می کند و با انتشار این تحریکات از طریق عصب به مغز، فعالیت تشنجی متوقف می شود. آمار گزارش شده در مطالعات مختلف در رابطه با تاثیر VNS متفاوت است. اما به طور کلی VNS در موارد محدودی باعث توقف کامل حملات می شود. در بعضی آمارها در ?? درصد موارد حملات یا از بین رفته و یا کاهش یافته اند و در برخی دیگر در ?? درصد موارد کاهش حداقل، ?? درصد حملات تشنجی گزارش شده است. همچنین این روش در افراد بالای ?? سال با تشنجهای مقاوم به درمانی که به صورت موضعی شروع می شوند به کار گرفته شده است. لیکن در افرادی که جراحی بر روی آنها موثر میباشد (مانند برداشتن ضایعه کانونی مغز)، به دلیل تاثیر بیشتر آن در کنترل تشنجات، قبل از VNS انتخاب اول جراحی است.


    محل درج سئوال از مشاور -------(پاسخ سئوال پس از یک هفته روی سایت قرار می گیرد) ( )
نویسنده: موسی مباشری
یکشنبه 89/8/16 ساعت 12:2 صبح

?- رژیم کتوژنیک KETOGENIC DIET

از قرنها پیش روزه داری های خاص و طولانی مدت در بسیاری از بیماری ها از جمله صرع بکار گرفته شده است. مشاهده تاثیر مثبت این نوع روزه داری ها بر روی کنترل حملات تشنجی، منجر به استفاده علمی و بالینی رژیم های خاص از سال ??? شد که به "رژیم کتوژنیک" معروف گردید. در این رژیم غذائی کربوهیدراتها محدود شده و ??-?? درصد کالری از طریق چربی به بدن می رسد. از سوخت و ساز چربی در کبد، موادی آزاد و وارد خون می شود که کتون نامیده می شوند. در این رژیم با توجه به اینکه کربوهیدرات بسیار کمی به بدن می رسد، سلولهای مغزی اجبارا مواد کتونی موجود در خون را جذب می کنند و از آنها برای متابولیسم (سوخت و ساز) و فعالیت خود استفاده می کنند. نهایتا حاصل این تغییر متابولیسم، افزایش گابا در انتهای عصبی می باشد (گابا GABA - نوعی واسطه شیمیایی در مغز است که اثر مهاری بر روی حملات تشنجی دارد) رژیم کتوژنیک در کودکان بین ??-? سال (بیشتر ?-?) استفاده می شود. در نوجوانان و بالغین به دلیل تکامل مغزی، سلولهای عصبی ?-? برابر کمتر از سلولهای مغزی کودک توانایی برداشت مواد کتونی را دارند، لذا این روش درمانی در نوجوانان و بالغین چندان موثر نیست (گرچه بررسی هائی در اثربخشی آن در بالغین نیز انجام شده است که نیاز به مطالعات بیشتر دارد)این رژیم در تمام تشنجهای مقاوم به درمان کاربرد دارد و باعث کاهش تشنجات در نیمی از بیماران می شود.


    محل درج سئوال از مشاور -------(پاسخ سئوال پس از یک هفته روی سایت قرار می گیرد) ( )
<      1   2      

 • لیست کل یادداشت های این سایت
 • سئوال 62 - ارتباط با مادر شوهر
  پرسشنامه ها
  رمز پیروزى مردان بزرگ
  تکنیک خاموشی
  مشاوره رهنما
  سئوال 61 : لجوج وخودرأی بودن همسر
  معرفی کتاب
  آموزش خانواده
  وقتی کسی را دوست دارید
  آیین همسرداری
  مشاوره اینترنتی
  مشاوره مجازی
  سخن روز
  [عناوین آرشیوشده]

 •  RSS 

 • خانه

 • ارتباط با من
 • درباره من

 • parsiblog
 • درباره من

 • لوگوی سایت

 • پیوندهای روزانه

 • مطالب بایگانی شده

 • لوگوی دوستان من

 • اوقات شرعی

 • اشتراک در سایت

 •  
  یاحق
  خدانگهدار